21.7 C
duminică, 8 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalOlympiakos Pireu a cucerit trofeul Europa Conference League

Olympiakos Pireu a cucerit trofeul Europa Conference League

Olympiakos Pireu a câştigat dramatic trofeul Europa Conference League, după ce a învins-o pe Fiorentina cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, miercuri seară, pe „AEK Arena“ (26.842 spectatori) din Atena.

Golul grecilor a fost marcat de atacantul marocan Ayoub El Kaabi, care i-a luat faţa fundaşului şi a trimis cu capul în plasă, la colţul scurt, o minge centrată de Hezze (’116). Pentru El Kaabi a fost al 16-lea său gol european din acest sezon.

Olympiakos a devenit prima echipă elenă care câştigă un trofeu european.

Fiorentina a pierdut finala competiţiei pentru al doilea sezon consecutiv! Anul trecut a fost învinsă de West Ham United, cu 2-1.

Spaniolul Jose Luis Mendilibar a devenit, la 63 de ani şi 76 de zile, cel mai vârstnic antrenor care câştigă Europa Conference League. El a doborât recordul lui David Moyes, care avea 60 de ani şi 43 de zile când a cucerit trofeul cu West Ham, anul trecut.

Fiorentina rămâne singurul club care a jucat finalele celor patru competiţii europene intercluburi: Cupa Campionilor Europeni / Champions League, Cupa UEFA / Europa League, UEFA Europa Conference League şi defuncta Cupa Cupelor.

Olympiakos: Konstantinos Tzolakis – Rodinei, Panagiotis Retsos, David Carmo, Francisco Ortega (’91. Quini) – Santiago Hezze, Vicente Iborra – Daniel Podence (’106, Georgios Masouras), Chiquinho (’77. Andre Horta), Konstantinos Fortounis (’73, Stevan Jovetic) – Ayoub El Kaabi (’102+2, Youssef El-Arabi).
Antrenor: Jose Luis Mendilibar.

Fiorentina: Pietro Terracciano – Dodo, Nikola Milenkovic, Lucas Martinez Quarta, Cristiano Biraghi (’106, Luca Ranieri) – Arthur Melo (’74. Alfred Duncan), Rolando Mandragora – Nicolas Gonzalez (’106, Lucas Beltran), Giacomo Bonaventura (’82. Jonathan Ikone), Christian Kouame (’82, Antonin Barak) – Andrea Belotti (’59, Mbala Nzola).
Antrenor: Vincenzo Italiano.