19 C
miercuri, 3 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalEURO 2024 | Spania a câştigat Grupa B. Italia s-a calificat dramatic în optimi

EURO 2024 | Spania a câştigat Grupa B. Italia s-a calificat dramatic în optimi

Selecţionata Spaniei a câştigat Grupa B a Campionatului European din Germania cu maximum de puncte, după ce a învins echipa Albaniei cu scorul de 1-0 (1-0), loc luni seară, la Dusseldorf. Golul ibericilor a fost marcat de Ferran Torres, după un assist al lui Olmo (’13).

În celălalt meci al grupei a fost nebunie! Italia, campioana europeană, s-a calificată dramatic în optimi, după ce a izbutit să o egaleze pe Croaţia, 1-1, la ultima fază a meciului. Croații au deschis scorul la Leipzig prin Luka Modric (’55), după ce ratase un penalti cu un minut mai devreme. Italienii au jucat haotic și au alergat după egalare până în minutul 90+8, când Zaccagni a înscris cu un interior la colțul din dreapta, după o pasă excelentă a lui Calafiori.

Croația va trebui să aştepte celelalte rezultate pentru a afla dacă se află printre cele patru formaţii norocoase de pe locul al treilea.

Clasament Grupa B: 1. Spania 9 puncte (golaveraj 5-0), 2. Italia 4 (3-3), 3. Croația 2 (3-6), 4. Albania 1 (3-5).

Marți, 25 iunie, se vor juca patru partide, după cum urmează:

Grupa D, etapa 3:
Olanda – Austria (Berlin, ora 19:00) – PRO Arena;
Franța – Polonia (Dortmund, ora 19:00) – PRO TV.
Clasament: 1. Olanda 4 (2-1), 2. Franța 4 (1-0), 3. Austria 3 (3-2), 4. Polonia 0 (2-5).

Grupa C, etapa 3:
Anglia – Slovenia (Koln, ora 22:00) – PRO TV;
Danemarca – Serbia (Munchen, ora 22:00) – PRO Arena.
Clasament: 1. Anglia 4 (2-1), 2. Danemarca 2 (2-2), 3. Slovenia 2 (2-2), 4. Serban 1 (1-2).