21.7 C
marți, 2 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalEURO 2024 | Anglia s-a calificat cu emoţii în sferturi

EURO 2024 | Anglia s-a calificat cu emoţii în sferturi

Selecţionata Angliei s-a calificat cu emoţii în sferturile de finală ale Campionatului European din Germania, printr-o victorie cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1), după prelungiri, cu Slovacia, duminică seară, pe „Arena AufSchalke“ din Gelsenkirchen.

Vicecampioana europeană a evitat în ultimul moment eliminarea, după două sclipiri într-un meci modest. Ivan Schranz (’25) a deschis scorul pentru slovaci, dar Jude Bellingham a egalat in extremis (’90+5) şi a trimis meciul în prelungiri. Acolo a punctat Harry Kane (’91).

Anglia va juca în sferturi contra Elveţiei.

De remarcat că şapte din ultimele zece meciuri ale Angliei în fazele eliminatorii ale EURO au avut nevoie de prelungiri, iar cinci de lovituri de departajare.

Anglia nu va putea conta în sferturi pe fundaşul Guehi, suspendat pentru cumul de cartonaşe galbene.