20.1 C
joi, 4 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalEURO 2024 / Autogolul lui Vertonghen o duce pe Franța în sferturi

EURO 2024 / Autogolul lui Vertonghen o duce pe Franța în sferturi

Selecţionata Franţei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European 2024, după ce a învins echipa Belgiei cu scorul de 1-0 (0-0), luni seară, pe Dusseldorf Arena. Calificarea Franţei a fost adusă de un autogol al lui Jan Vertonghen (85), la un şut al lui Randal Kolo Muani.

„Les Bleus” au dominat jocul şi şi-au creat mai multe ocazii de gol, iar în cele din urmă au reuşit să facă diferenţa. Belgia a arătat prea puţin faţă de pretenţiile care erau la adresa sa.

Franţa: 16. Mike Maignan – 5. Jules Kounde, 4. Dayot Upamecano, 17. William Saliba, 22. Theo Hernandez – 13. Ngolo Kante, 8. Aurelien Tchouameni, 14. Adrien Rabiot – 7. Antoine Griezmann – 15. Marcus Thuram (12. Randal Kolo Muani, 62), 10. Kylian Mbappe (căpitan). Selecţioner: Didier Deschamps.

Belgia: 1. Koen Casteels – 21. Timothy Castagne (17. Charles De Ketelaere, 88), 4. Wout Faes, 5. Jan Vertonghen, 3. Arthur Theate – 7. Kevin De Bruyne (căpitan), 24. Amadou Onana, 11. Yannick Carrasco (14. Dodi Lukebakio, 88) – 20. Lois Openda (18. Orel Mangala, 64), 10. Romelu Lukaku, 22. Jeremy Doku. Selecţioner: Domenico Tedesco.

Belgia pierduse un singur meci din precedentele 18 partide internaţionale (11 victorii, 6 egaluri), cel cu Slovacia din faza grupelor (0-1).