21.2 C
joi, 4 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalEURO 2024 / Portugalia merge cu emoţii în sferturi! Diogo Costa, eroul „Selecao“

Selecţionata Portugaliei s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a învins Slovenia cu 3-0 la loviturile de departajare, luni seară, pe Frankfurt Arena. În timpul regulamentar, scorul a fost 0-0 atât la finalul celor 90 de minute regulamentare, cât şi în prelungiri.

Eroul acestei calificări a fost portarul Diogo Costa, care i-a salvat pe lusitani în prelungiri, dar şi la loviturile de departajare. El a parat şuturile lui Josip Ilicic, Jure Balkovec şi Benjamin Verbic. Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes şi Bernardo Silva au marcat din punctul cu var pentru Portugalia.

Portugalia a dominat jocul şi putea tranşa victoria în prelungiri, dar Cristiano Ronaldo a ratat un penalty (105).

Portugalia: 22. Diogo Costa – 20. Joao Cancelo (2. Nelson Semedo, 118), 4. Ruben Dias, 3. Pepe (18. Ruben Neves, 117), 19. Nuno Mendes – 8. Bruno Fernandes, 6. Joao Palhinha, 23. Vitinha (21. Diogo Jota, 65) – 10. Bernardo Silva, 7. Cristiano Ronaldo (căpitan), 17. Rafael Leao (26. Francisco Conceicao, 76). Selecţioner: Roberto Martinez.

Slovenia: 1. Jan Oblak (căpitan) – 2. Zan Karnicnik, 21. Vanja Druksic, 6. Jaka Bijol, 3. Jure Balkovec – 20. Petar Stojanovic (7. Benjamin Verbic, 86), 22. Adam Gnezda Cerin, 10. Timi Elsnik (26. Josip Ilicic, 106), 17. Jan Mlakar (5. Jon Gorenc Stankovic, 74) – 9. Andraz Sporar (19. Zan Celar, 74), 11. Benjamin Sesko. Selecţioner: Matjaz Kek.

În sferturi, Portugalia va înfrunta Franţa, la Hamburg.

Citeşte şi: EURO 2024 / Autogolul lui Vertonghen o duce pe Franța în sferturi