32.6 C
vineri, 5 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalEuro 2024 / Turcia completează tabloul sferturilor după victoria cu Austria

Euro 2024 / Turcia completează tabloul sferturilor după victoria cu Austria

Selecţionata Turciei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a învins echipa Austriei cu scorul de 2-1 (1-0), marţi seară, pe Leipzig Stadium.

Echipa antrenată de Vincenzo Montella s-a impus prin dubla fundaşului Merih Demiral (1, 59), golul Austriei fiind semnat de Michael Gregoritsch (66), toate după cornere.

Austria: 13. Patrick Pentz – 5. Stefan Posch, 4. Kevin Danso, 15. Philipp Lienhart (2. Maximilian Woeber, 64), 16. Philipp Mwene (8. Alexander Prass, 46) – 6. Nicolas Seiwald, 9. Marcel Sabitzer (căpitan) – 20. Konrad Laimer (10. Florian Grillitsch, 65), 19. Christoph Baumgartner, 18. Romano Schmid (11. Michael Gregoritsch, 46) – 7. Marko Arnautovic (căpitan). Selecţioner: Ralf Rangnick.

Turcia: 1. Mert Gunok – 18. Mert Muldur, 14. Abdulkerim Bardakci, 3. Merih Demiral, 20. Ferdi Kadioglu – 16. Ismail Yuksek (15. Salih Ozcan, 58), 22. Kaan Ayhan (căpitan) – 21. Bariş Alper Yilmaz, 6. Orkun Kokcu (17. Orfan Can Kahveci, 83), 19. Kenan Yildiz (7. Kerem Akturkoglu, 78) – 8. Arda Guler (5. Okay Yokuşlu, 78). Selecţioner: Vincenzo Montella.

Sferturi EURO 2024:

Germania – Spania
Franţa – Portugalia
Olanda – Turcia
Anglia – Elveţia

Citeşte şi: România – Olanda 0-3 / Înfrângere grea, dar ne întoarcem acasă cu mândrie!