8.7 C
marți, 17 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalRomânia U19 a surclasat echipa Finlandei într-un joc amical

România U19 a surclasat echipa Finlandei într-un joc amical

Echipa naţională sub 19 ani a României a încheiat astăzi stagiul de pregătire din Finlanda. Acest lucru a fost marcat de cel de-al doilea joc de verificare contra reprezentativei similare a ţării gazdă, test pe care tricolorii l-au câştigat cu 4-0.

Conform FRF, Ionuț Cercel a deschis scorul (’25), Darius Fălcușan a majorat avantajul (’31), iar Tarbă Ianis a făcut 3-0 înainte de pauză. Cercel, fundașul celor de la Farul Constanța, a realizat dubla în minutul 68 și a închis tabela.

În primul meci de pregătire, România U19 şi Finlanda U19 au remizat, scor 0-0.

ROMÂNIA: Ricardo – Chinteș, Fălcușan (’57, Ureche), Bărăitaru (’70, Marincău), Techereș (’70, Radu) – Cercel (’70, Cepoi), Stoian, Matei (’70, Laszlo) – Păcuraru (’57, Dănciuțiu), Vermeșan (’57, Doicaru), Tarbă (’57, Guțea).
Selecționer: Ion Marin.

Cele două partide cu Finlanda U19 au marcat startul perioadei de pregătire pentru EURO U19 2025, turneul la care România U19 va participa în calitate de gazdă.

Citeşte şi: Universitatea Craiova şi-a luat “gură de foc”! Cine este noul atacant al Ştiinţei