24 C
Craiova
miercuri, 16 aprilie, 2025
Știri de ultima orăSportFotbalLaurențiu Reghecampf, demis din funcția de antrenor al echipei ES Tunis

Laurențiu Reghecampf, demis din funcția de antrenor al echipei ES Tunis

Laurențiu Reghecampf a fost demis din funcția de antrenor al echipei Esperance Sportive Tunis, a anunțat, astăzi, campioana Tunisiei.

Reghecampf ocupa funcția din 5 noiembrie. A preluat echipa când se afla pe locul al șaselea în liga tunisiană, după șapte etape, la cinci puncte de liderul Olympique Beja.

Esperance Sportive de Tunis și-a reziliat contractul cu antrenorul român al echipei de seniori de fotbal, Laurentiu Reghecampf, și cu staff-ul tehnic însoțitor. Cu această ocazie, Espérance Sportive de Tunis mulțumește sincer întregului staff tehnic, în frunte cu domnul Laurențiu Reghecampf, pentru munca depusă de-a lungul mandatului de antrenor al echipei de seniori de fotbal și le urează mult succes în viitoarele lor demersuri sportive“, se arată în comunicatul africanilor.

Reghecampf a câștigat Supercupa Tunisiei, pe 16 februarie. A calificat echipa în sferturile de finală ale Ligii Campionilor Africii și o lasă pe locul secund în clasamentul campionatului, la egalitate de puncte (53) cu liderul US Monastir. Despărțirea de Reghecampf vine după egaluri în ultimele două etape cu modestele Ben Guerdane (1-1) și JS Omrane (2-2).

Tehnicianul român ratează astfel șansa de a participa cu ES Tunis la Cupa Mondială a Cluburilor. La acerastă competiție, echipa nord-africană a fost repartizată în Grupa D, alături de Flamengo, Chelsea și Leon.

În locul lui Reghecampf, conducerea lui Tunis a bătut palma cu Maher Kanzari, care a preluat echipa de luni.

ES Tunis este unul dintre cele mai titrate cluburi de pe continentul african. Are 33 de titluri în Tunisia și 4 trofee de campioană a Africii.

Citește și: Superliga | Programul / rezultatele meciurilor din prima etapă de play-off şi play-out

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS