21.7 C
duminică, 8 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalHandbal (m) / Un nou eșec pentru România U20! Ungaria, mai bună la CE

Handbal (m) / Un nou eșec pentru România U20! Ungaria, mai bună la CE

Selecţionata de tineret a României a fost învinsă de echipa Ungariei cu scorul de 32-26 (17-12), joi seară, la Celje, în Grupa D a Campionatului European de handbal masculin Under-20 din Slovenia. După 27-35 în faţa Norvegiei, tricolorii au pierdut fără drept de apel şi în faţa echipei Ungariei, ieşind din calcule pentru grupele principale.

România a condus cu 6-3 şi 7-4 în prima repriză, dar a primit opt goluri consecutive (7-12), iar totul s-a terminat în acel moment. Ungaria a intrat la pauză cu un avans de cinci goluri, 17-12. Ecartul a oscilat în repriza secundă, însă a fost mereu net în favoarea maghiarilor.

Golurile tricolorilor au fost înscrise de Daniel Stanciu (8), Bogdan Oancea (6), Sorin-Paul Grigore (3), Codrin George Radu (3), Marian Cătălin Zariţchi (2), Alexandru Focşăneanu (2), Bogdan Florian Niculaie (1), Lucas Alexandru Sabou (1).

În celălalt meci al grupei, Norvegia a învins Cehia cu 36-28.

Norvegia şi Ungaria au câte 4 puncte, fiind urmate de Cehia şi România, fără vreun punct.

Sâmbătă (13:00), România va înfrunta Cehia în ultimul meci din grupă.