21.7 C
duminică, 8 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalHandbal (m) / Un nou eşec pentru naţionala de tineret la CE U20

Handbal (m) / Un nou eşec pentru naţionala de tineret la CE U20

Selecţionata de tineret a României a fost învinsă de Macedonia de Nord cu scorul de 31-26 (15-15), marţi, la Tri Lilije Lasko, într-un meci din Grupa I a Campionatului European de handbal masculin Under-20 din Slovenia.

România a condus în prima repriză cu 8-5, dar la pauză scorul a fost egal, 15-15. În partea secundă, tricolorii s-au mai aflat o singură dată la egalitate, 17-17, nord-macedonenii dominând finalul meciului.

Golurile echipei antrenate de Adrian Petrea au fost reuşite de Lucas Alexandru Sabou 5, Codrin George Radu 4, Daniel Stanciuc 4, Marian Cătălin Zariţchi 3, Bogdan Oancea 2, Sorin-Paul Grigore 2, Eduard Gheorghe 2, David Pavlov 2, Bogdan Florian Niculaie 1, David Adrian Notigan 1.

În alt meci, Franţa a surclasat Polonia cu 41-27.

Franţa este lider, cu 4 puncte, urmată de Macedonia de Nord, 4 puncte, România, 0 puncte, Polonia, 0 puncte.

Ultimul meci din grupă va fi cel cu Polonia, de pe 18 iulie, de la ora 15:20. Reamintim cp România a învins recent naţionala Poloniei, în finala Trofeului Carpaţi de la Vaslui.

Citeşte şi: Handbal (m) / Tricolorii mici, perdanţi şi în faţa Franţei, la CE U20