8.4 C
duminică, 15 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalHandbal (f) / SCM Vâlcea, victorie cu Brăila la debutul în noul sezon

Handbal (f) / SCM Vâlcea, victorie cu Brăila la debutul în noul sezon

SCM Râmnicu Vâlcea a câştigat derby-ul cu HC Dunărea Brăila cu scorul de 38-35 (17-19), desfăşurat duminică, pe teren propriu, în prima etapă a Ligii Naţionale de handbal feminin.

Dunărea a fost la conducere în cea mai mare parte a primei reprize, intrând la pauză în avantaj, 19-17. În partea secundă, echipa antrenată de norvegianul Bent Dahl a întors scorul şi s-a desprins la 30-26 (min. 47), după patru goluri consecutive. Avantajul a fost menţinut până la final, iar Vâlcea a bifat primul succes din actuala ediţie a Ligii Florilor.

Cele mai bune de la vâlcence au fost Julia Maidhof şi Daniela De Jong, cu câte 10 goluri, iar Nathalie Hagman şi Anniken Wollik au reuşit câte 5 goluri.

De la brăilence s-au remarcat Mireya Gonzalez Alvarez (ex-SCM), cu 9 goluri, Daria Michalak 7, Kristina Liscevic (ex-SCM) 4.

Citeşte şi: Handbal (f) / Bucurie mare pentru Mihăilă şi Paşcan după primul succes al sezonului