30.1 C
marți, 2 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisMiriam Bulgaru e în optimi la Makarska (Croaţia). Următoarea adversară e din Franţa!

Miriam Bulgaru s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA 125 de la Makarska (Croaţia), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari, după ce a trecut de Chloe Paquet, cu 6-3, 4-6, 6-4.

Bulgaru (24 ani, 238 WTA), venită din calificări, a obţinut victoria în faţa franţuzoaicei după două ore şi 20 de minute.

Românca a câştigat primul set cu 6-3, după ce a condus cu 5-0. În actul secund, Paquet (28 ani, 183 WTA) a început cu dreptul, a avut 2-0 şi 4-1, Bulgaru a egalat, 4-4, dar franţuzoaica s-a impus cu 6-4. Paquet a condus cu 4-2 în decisiv, dar Miriam Bulgaru a reuşit să întoarcă scorul şi să câştige cu 6-4, după patru ghemuri consecutive.

Paquet câştigase primele două partide directe cu Bulgaru, în 2019 în calificări la Dubai, cu 6-3, 6-4, şi în 2021, în optimi la Viena, cu 6-1, 6-1.

Miriam Bulgaru şi-a asigurat un cec de 2.000 de dolari şi 21 de puncte WTA, iar în optimi va înfrunta o altă reprezentantă a Franţei, Diane Parry (20 ani, 79 WTA), a cincea favorită.

Citeşte şi: Zverev şi Ruud se duelează pentru un loc în finala Roland Garros