19.5 C
miercuri, 3 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisIrina Begu nu a mişcat cu Lin Zhu şi a părăsit rapid Wimbledon-ul

Irina Begu nu a mişcat cu Lin Zhu şi a părăsit rapid Wimbledon-ul

Irina Begu a fost învinsă fără drept de apel de chinezoaica Lin Zhu, cu 6-0, 6-4, luni, în prima rundă a turneului pe iarbă de la Wimbledon. Zhu (30 ani, 61 WTA) s-a impus după o oră şi 12 minute de joc.

Irina Begu (33 ani, 126 WTA) s-a impus în singura lor confruntare de până acum, în 2019, la Roland Garros, în primul tur, cu 6-1, 6-1.

În meciul de la Wimbledon, chinezoaica a avut mai multe mingi direct câştigătoare, 14-10, şi mai puţine erori neforţate, 15-23.

Begu s-a ales cu 93.000 de lire sterline şi 10 puncte WTA. Anul trecut, Begu a pierdut în turul secund.

Irina Begu va continua la dublu, unde face pereche cu italianca Martina Trevisan. Ele le vor înfrunta în primul tur pe favoritele numărul 15, Asia Muhammad (SUA)/Aldila Sutjiadi (Indonezia).

Citeşte şi: Extrem de aproape de trofeu! Filip Jianu a ratat titlul de la Milano