19.2 C
sâmbătă, 14 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisGabriela Ruse, calificată în turul al doilea la US Open. Ana Bogdan a părăsit competiția

Jucătoarea de tenis Gabriela Ruse s-a calificat, luni, în runda a doua a turneului US Open, ultimul de Mare Şlem al anului, care are loc la arenele „Flushing Meadows“ din New York, informează Agerpres. Românca a dispus de austriaca Julia Grabher în două seturi, scor 6-2, 6-4.

Gabriela Ruse (26 ani, 122 WTA), venită din calificări, a avut nevoie de doar o oră şi 12 de minute pentru a trece de Grabher (28 ani, 1.023 WTA). Românca s-a impus în toate cele patru confruntări cu Grabher.

Gabriela Ruse şi-a asigurat 140.000 de dolari şi 110 puncte WTA.

În turul secund o va înfrunta pe cehoaica Barbora Krejcikova (28 ani, 8 WTA), care a dispus de spaniola Marina Bassols Ribera cu 7-6 (7/3), 6-2.

Krejcikova a câştigat ambele confruntări de până acum cu Ruse. Prima a fost în 2019, în primul tur la Bucureşti, cu 6-3, 0-6, 6-2. Cea de-a doua în 2023 la Abu Dhabi, în primul tur, cu 6-1, 6-4.

Ana Bogdan a ieșit din cursă

Din păcate, luni s-a consemnat și cea de-a doua eliminare a unei sportive din România în primul tur de la US Open. După Jaqueline Cristian a venit rândul Anei Bogdan (31 ani, 91 WTA) să ridice mâna. Aceasta a fost învinsă în primul tur de olandeza Arantxa Rus (33 ani, 93 WTA), cu 6-4, 7-6 (7/5), după două ore şi 13 minute

Ana Bogdan o învinsese în toate cele patru dueluri anterioare pe Rus. Cel mai recent a avut loc anul acesta, la Cluj-Napoca, în sferturi, scor 3-6, 7-6 (8/6), 7-6 (7/5).

Ana Bogdan a pierdut în primul tur la New York și la ediţia de anul trecut. Ea nu a reuşit să treacă de turul al doilea la Flushing Meadows până acum.

Pentru evoluţia sa de la simplu de anul acesta va fi recompensată cu 100.000 de dolari şi 10 puncte WTA.