24 C
joi, 19 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisRezultat uriaş pentru Gabi Ruse la US Open! A eliminat-o pe câştigătoarea de la Wimbledon

Gabriela Ruse a obținut o victorie fabuloasă la US Open! Ea s-a calificat, miercuri, în runda a treia a turneului american, după ce a trecut spectaculos de cehoaica Barbora Krejcikova (8 WTA, favorită nr. 8), câştigătoarea trofeului de la Wimbledon din acest an, în două seturi, scor 6-4, 7-5.

Ruse (26 ani), venită din calificări, s-a impus după o partidă de o oră şi 46 de minute, în care a reuşit 8 aşi şi a comis trei duble greşeli. Românca a avut mai multe mingi direct câştigătoare, 28-27, şi mai puţine erori neforţate, 15-24.

Krejcikova câştigase ambele confruntări de până acum cu Ruse. S-a impus în 2019, în primul tur la Bucureşti, cu 6-3, 0-6, 6-2. Apoi, cehoaica a câştigat în 2023 la Abu Dhabi, în primul tur, cu 6-1, 6-4.

În runda următoare, Ruse, care ajunge pentru prima dată în turul al treilea la un turneu de Mare Slem, o va întâlni pe iberica Paula Badosa (29 WTA, cap de serie nr. 26).

Bani mulţi şi salt frumos în clasamentul WTA

În urma acestui succes, putem spune că Gabriela Ruse a câștigat o avere. Pentru calificarea în turul 3 la US Open, românca va intra în posesia sumei de 215.000 dolari, adică 193.408 euro. Mai mult, chiar, pentru că va juca și la dublu, alături de ucraineanca Marta Kostyuk, ea are garantați alți 12.500 de dolari (11.244 de euro).

De asemenea, prin acest succes, românca a revenit în prima sută mondială în ierarhia LIVE. Ruse a debutat la turneul de la Flushing Meadows de pe locul 122 mondial. Acum, ea este pe poziția a 97-a în ierarhia LIVE. Dacă va ajunge în săptămâna a 2-a la New York, Gabi va fi sigură de revenirea în top 100. Acest lucru s-ar putea întâmpla și dacă se va opri în turul 3, însă va depinde de ce fac jucătoarele clasate sub ea momentan.

Citeşte şi: Andreescu şi Răducanu au încheiat rapid aventura de la US Open 2024