25.6 C
marți, 17 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisAnca Todoni, meci foarte bun împotriva lui Jakupovic, la Ţiriac Trophy

Anca Todoni, meci foarte bun împotriva lui Jakupovic, la Ţiriac Trophy

O prestaţie excelentă la debutul în turneul Ţiriac Trophy a avut-o Anca Todoni. Aceasta s-a calificat marţi, în optimile competiţiei, după ce a întrecut-o pe slovena Dalila Jakupovic cu scorul de 7-5, 6-3.

În primul set, Todoni a revenit de la 5-3 pentru Jakupovic (33 ani, 258 WTA), câştigând cu 7-5. În actul secund, românca a reuşit un prim break la 3-3, încheind tot pe serviciul adversarei.

Todoni şi-a luat revanşa după ce Jakupovic a câştigat singura lor confruntare, anul acesta, la Pune (India), în sferturi, cu 6-0, 1-6, 6-4.

Anca Todoni şi-a asigurat un cec de 2.000 de dolari şi 15 puncte WTA. În optimi, românca o va înfrunta pe Anouk Koevermans, cea care a trecut în primul tur de Georgia Crăciun.

Todoni (19 ani, 132 WTA), victorioasă după o oră şi 5 de minute, este a patra româncă ajuns în turul secund la Bucureşti, după Miriam Bulgaru, Irina Begu şi Patricia Ţig.

Citeşte şi: Irina Begu nu a întâmpinat probleme în primul meci de la Ţiriac Trophy