10.9 C
miercuri, 18 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisCupa Davis / România - China 2-0. Adi Boitan a jucat perfect cu Yi Zhou

Cupa Davis / România – China 2-0. Adi Boitan a jucat perfect cu Yi Zhou

Echipa României conduce formaţia Chinei cu 2-0 în Grupa Mondială II a Cupei Davis, după ce tenismanul Gabi Adrian Boitan l-a întrecut pe Yi Zhou cu 7-6 (7/4), 6-2, vineri, în Sala Polivalentă din Craiova. Gabi Adrian Boitan (364 ATP) s-a impus după o oră şi 42 de minute, în faţa unui adversar tânăr.

Yi Zhou (527 ATP) i-a pus probleme lui Boitan în prima parte a setului de debut cu loviturile sale puternice. Chinezul a condus cu 5-2, dar Boitan a reuşit o revenire spectaculoasă, salvând şi două mingi de set, una la 2-5 şi una la 4-5. Boitan s-a impus în tiebreak cu 7-4, iar apoi a dominat actul secund, adjudecat cu 6-2.

Reamintim că, în primul meci de simplu al zilei, Cezar Creţu (292 ATP) l-a învins pe Yunchaokete Bu (113 ATP) cu 3-6, 6-4, 7-6 (7/4).

Ziua de sâmbătă va începe cu partida de dublu (12:00), dintre perechea Victor Cornea/Bogdan Pavel şi cuplul Fajing Sun/Rigele Te. Ultimele două meciuri de simplu se vor jucat între Jianu şi Bu, respectiv între Creţu şi Zhou, dueluri în premieră.