Sorana Cîrstea s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 7.433.076 de dolari, după ce rusoaica Ana Kalinskaya a abandonat la scorul de 6-7 (4/7), 6-1, 5-0. Cîrstea (36 ani, 19 WTA), a 15-a favorită, a câștigat după aproape două ore de joc efectiv (1 h 56 min), însă meciul a fost întrerupt de ploaie atât după primul set, cât și după al doilea.
Românca a încheiat cu 9 ași și 5 duble greșeli, în timp ce Kalinskaya (27 ani, 21 WTA) a făcut 5 duble greșeli.
Sorana Cîrstea are acum 3-1 în meciurile directe cu Kalinskaya, toate având loc în Statele Unite. Rusoaica a câștigat în 2020 în calificările turneului de la New York (mutat de la Cincinnati din cauza pandemiei), cu 7-5, 6-4, dar Cîrstea s-a impus apoi în 2022 în turul al treilea la Indian Wells, cu 5-7, 6-1, 6-0, și un an mai târziu în turul secund la US Open, cu 6-3, 6-4.
Cîrstea și-a asigurat un cec de 81.752 de dolari și 120 de puncte WTA.
Pegula, viitoarea adversară, e în gardă: „Este o amenințare tot timpul“
Pentru „Sori” urmează un duel de gală cu Jessica Pegula, numărul trei mondial. Jucătoarea din Statele Unite ale Americii a eliminat-o pe conaționala Emma Navarro cu scorul de 7-5, 6-2, iar acum va avea parte de a treia confruntare directă împotriva reprezentantei noastre.
Cele două s-au întâlnit ultima dată în urmă cu cinci ani și Jessica Pegula conduce cu 2-1 la general. Întrebată despre confruntarea care va avea loc, americanca a spus despre Sorana Cîrstea că este tot timpul o amenințare și a descris-o ca fiind o jucătoare destul de completă.
„Chiar i-am spus lui Mark (n.r. antrenorul) că nu am mai jucat împotriva ei de ceva timp. Ea are un an foarte bun, vom vedea. Ia mingea repede, practică un joc agresiv. Are meciuri cu urcușuri și coborâșuri, ca cel de azi, cu ploaia și abandonul, dar cred că este o amenințare tot timpul, mai ales când joacă bine. Poate juca foarte agresiv, ia mingea devreme, servește bine, returnează bine, simt că este o jucătoare destul de completă. Va fi interesant, nu am mai jucat cu ea de ceva timp”, a declarat Jessica Pegula pentru Tennis Channel.
Învingătoarea partidei se va duela în sferturi cu Linda Noskova sau Amanda Anisimova.
Citește și: Handbal (f) / SCM Râmnicu Vâlcea a câștigat Memorialul „Constantin Tită“

