15.5 C
miercuri, 9 octombrie, 2024
Știri de ultima orăSportVoleiVolei (m) / Corona Braşov a trecut dramatic de Volley Schonenwerd, în Ligă

Volei (m) / Corona Braşov a trecut dramatic de Volley Schonenwerd, în Ligă

CSM Corona Brașov s-a calificat în turul al treilea al preliminariilor Ligii Campionilor, după un meci fabulos şi un set 4 incredibil cu Volley Schonenwerd, încheiat 3-2 (25-21, 25-23, 15-25, 36-38, 15-11) pentru gruparea elveţiană. Elevii lui Laurențiu Lică aveau nevoie de minim două seturi câștigate pentru a se califica și au făcut 2-2 la a 11-a minge de set! Corona Brașov își adjudecase meciul din tur cu 3-1 (18-25, 25-23, 25-21, 28-26).

Volley Schonenwerd s-a impus în primele două seturi (25-21, 25-23), iar Corona risca să nu ajungă nici măcar în setul de aur. A urmat o descătușare a jucătorilor lui Laurențiu Lică și un set 3 câștigat la 10 puncte diferență: 25-15. Elvețienii, părând că s-au odihnit în setul al 3-lea, au început ca din tun următorul set și au condus la șapte puncte în două rânduri: 13-6, 14-7. Cu toate acestea, gazdele au avut forța de a reveni și au egalat la 18. Ceea ce a urmat a fost incredibil. Cele două tabere au mers cap la cap o lungă perioadă de timp, până la un nesperat 36-36. Acolo s-a jucat calificarea, pentru că Braşovul a luat două puncte consecutive şi implicit calificare.

Cei mai buni jucători ai echipei din Brașov au fost Ewoud Gommans (27 de puncte), Augusto Colito (16 puncte) și Ștefan Lupu (14 puncte).

În ultimul tur de calificare, campioana României o va întâlni fie pe Olympiacos Piraeus (Grecia), fie pe CV Guaguas (Spania). Primul meci dintre cele două a fost câștigat de greci cu 3-0 (25-21, 32-30, 25-23).

Citeşte şi: Volei (m) / Dan Pascu: „A fost un meci bun, o propagandă bună voleiului din România“